Страницы

пʼятниця, 24 липня 2020 р.

«Храми на Київських пагорбах»

День Хрещення Київської Русі — України відзначається в Україні щорічно 28 липня — у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира. Як державне свято вперше встановлене в Україні в рамках святкування 1020-річчя Хрещення Київської Русі згідно з Указом Президента України від 25 липня 2008 року № 668/2008 «Про День хрещення Київської Русі-України». Це свято відзначають у день Святого Володимира — одного із засновників і покровителів нашої державності. Для українців це свято символізує спадкоємність тисячолітньої історії України, нації і держави.


Чи знали ви, які храми та церкви Києва збереглися до наших днів з часів Київської Русі? Ознайомившись з інформацією книжкової виставки "Храми на Київських пагорбах", ви маєте можливість розкрити секрети найдревніших храмів та церков столиці. Навіть те, що поруч із однією з церков, за легендами, жив Змій Горинич 😆.

Нагадуємо про найвідоміші храми Києва



Софія Київська – християнський собор у самому серці столиці. У «Повісті минулих літ» заснування собору датують 1037 роком. Вчені зі всього світу визнають, що саме Софія – найстародавніша споруда Києва.
Колись тут була літописна школа, де створили перші на Русі бібліотеку і школу.
Собор пережив і навали ворогів, і пограбування, руйнування, ремонти та перебудови… Тож стіни, викладені з великих природних каменів та плінфи (плитка така), переживуть все.

Києво-Печерська лавра заснована 1051 року. Сьогодні – це найбільший музейний комплекс України, де розташовані 144 споруди, 122 з яких – пам’ятки історії і культури. Серед них – 2 унікальних підземних комплекси, храми та неймовірні виставкові приміщення.

Церква Спаса на Берестові – це стародавня церква поблизу Києво-Печерської лаври.
Точна дата її побудови навіть не відома. За традиційною версією, церква зведена за часів князя Володимира Мономаха між 1113 і 1125 роками. Але після зруйнування Києва в 1240 році протягом декількох століть вона була в занепаді.
Аж у 1644 році, зусиллями Київського митрополита Петра Могили будівлю, від якої залишилася тільки західна частина, відновили в стилі українського бароко і розписали.
У церкві похований Юрій Долгорукий, засновник Москви.

Кирилівська церква. Після Софії Київської – це другий храм у Києві, що зберігся до наших днів з часів Київської Русі. Церква побудована в 1140-х роках, і відтоді її можна назвати майже «безсмертною».
Церква пережила навалу хана Батия, пограбування, неодноразові пожежі, період нищення культових споруд за радянських часів та встигла побувати лікарняною церквою при інвалідному будинку…
За легендами, саме в Кирилівських печерах жив Змій Горинич, що поїдав подорожніх.

Видубицький монастир. Саме верхівки церков цього монастиря, в обрамленні бузку, є неофіційною візитівкою столиці.
Археологи вважають, що тутешні – давніші за Лаврські. Саме тут селилися перші християнські монахи. Коли ж після 988 року гоніння на християн припинилися, ченці вибралися з підпілля, заснували новий монастир і назвали його Видубицьким. Найдавнішим храмом комплексом є Михайлівський собор, побудований у XI ст.
За переказами саме поблизу цього місця «видибала» з Дніпра статуя Перуна.
У радянські часи на території Видубицького монастиря розміщувався Інститут археології Академії наук України.
Зараз – це діючий монастир із неймовірною атмосферою.

Колись Київ порівнювали з Єрусалимом, таким важливим було значення міста і в добу прийняття християнства, і в пізніші часи. І тепер місто продовжує бути визначним релігійним центром.



Дозвольте привітати вас зі знаменним для всіх нас святом - Днем Хрещення Руси-України 



До уваги користувачів!
 Липневі книжкові виставки "на відстані витягнутої руки" в зоні обмеженого обслуговування в бібліотеці . Книги швидко "розбираються", тому варіації щоденні дивіться на місці.

пʼятниця, 10 липня 2020 р.

П'ятий день Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства МАН


10 липня, в п'ятий день Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства МАН онлайн представляли презентації і творчі роботи студентів, коментарі викладачів, і підсумки, і відгуки, і побажання. Споглядали вишиті закладинки, обмінювались враженнями і побажаннями щодо подальшої співпраці.
Все вдалось. Дякую колегам і організаторам, і найкращим в світі слухачам, віддаленим користувачам бібліотеки!
 








Згадка про школу на сайті man.gov.ua

четвер, 9 липня 2020 р.

Четвертий день Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства МАН

9 липня, четвертий день Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства МАН виглядав збоку так.
     

Культура читання вимірюється ставленням до книги. Книжкові закладинки вишивали здавна: відтоді, як з’явилась книга. Перша книга була коштовною річчю. Відповідними були й закладинки – довгими, шовковими й оксамитовими, гаптованими золотом та прикрашені коштовним камінням. Традиція їхнього виготовлення не втрачена. Але життя змінюється, і сучасні дизайнери пропонують цілі набори для вишивання закладинок на різноманітних заготовках, навіть з пластикової канви. Змінюється ціна і вартість книги, змінюється її цінність і зміст, і призначення. Змінюються закладинки. Випадковий аркуш паперу, бірка, флаєр, проїздний квиток часто супроводжують читача від першої сторінки до останньої. Суспільство пережило час насичення друкованою продукцією і доступністю електронних книг, що створило ілюзію знецінення книги. Але вже сьогодні книга знову цінна і коштовна; дбайливо обирається в домашню чи публічну бібліотеку. Є книги, перевірені часом, до яких звертаються покоління за поколіннями. Вони були, є і будуть цінними. Саме для них пропонується створювати вишиті закладинки, які можуть жити довго-довго – так само, як і хороші книжки.
  
Закладинки шиються, лекції читаються, спілкування відбувається. Вишиваємо і плекаємо традицію. Сьогодні підбиватимемо підсумки. Таке яскраве літо!

середа, 8 липня 2020 р.

Третій день Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства МАН


 8 липня третій день Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства МАН виглядав збоку так. Онлайн-формат має свої переваги.
Шили-вишивали закладинку в улюблену книжку. І спілкувалися за вишиванням. Знову про книги про вишивку та етнографію, про відомих майстрів і те, що кожен з нас може бути майстром. І робили це практично.

Більше скріншотів і робіт учнів в альбомі на сторінці бібліотеки в мережі

вівторок, 7 липня 2020 р.

Другий день Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства МАН


7 липня відбувся другий день Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства МАН
Онлайн-формат часом захоплює не менше, ніж спілкування в закритому приміщенні, в лекційній аудиторії чи майстер-клас просто неба. І про книжки можна розказати, і про досвід популяризації книжки, і порадити web-бібліографічні ресурси. І почали креслити орнамент власної закладинки в улюблену книжку. Більше скріншотів в альбомі на сторінці бібліотеки в мережі facebook 

понеділок, 6 липня 2020 р.

Перший день Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства МАН

Сьогодні, 6 липня, промайнув перший день Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства МАН. Було цікаво вмістити все цікаве, що є в бібліотеці і в голові, в google clasroom, в ефір в zoom і нон-стоп спілкування в telegram.

Наперед ми зробили передзавдання, щоб дізнатися, що слухачам може бути цікавим в традиційній вишивці і яку максимальну користь може принести наше бібліотечно-вишивальне спілкування впродовж п'яти днів Школи.

Запропонували виконати домашні завдання, одне з яких полягало в тому, щоб знайти в себе вдома або радіусі малої батьківщини (у сусідів, в краєзнавчому музеї села, в бібліотеці, у родичів або деінде) вишитий орнамент. І творчо попрацювати з ним. Також за результатами попереднього опитування про перший дотик з вишивкою і очікування від курсу майже одностайно вирішено було шити закладинку в улюблену книжку.

Знайомились, визначали географію наших студентів і виконували перші творчі завдання. Більше скріншотів в альбомі на сторінці бібліотеки в мережі facebook


пʼятниця, 3 липня 2020 р.

Запрошуємо до Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства


 

📣Інформуємо користувачів, що наша бібліотека долучається до проведення Всеукраїнської літньої школи мистецтвознавства Малої академії наук України, яка пройде 6-10 липня 2020 року у дистанційному режимі.

Ми готуємо популярні лекції, цікавезні завдання, стоси рекомендованої літератури, з якою буде дуже цікаво розпочати власне наукове дослідження!

Подробиці та реєстрація на man.gov.ua